Podczas starzenia się skóry rozwijają się zmarszczki, linie i bruzdy. Nasilenie tych zmian zależy od skłonności genetycznych. Zmarszczki powstają z powodu nieregularnego pogrubienie skóry,  ze względu na zmniejszenie ilości wody w posiadaniu naskórka. Jest to głównie spowodowane uszkodzeniem słonecznym i ekspozycją na toksyny środowiskowe zwłaszcza dymu tytoniowego.

Najbardziej zauważalne zmarszczki to zmarszczki mimiczne, które są najbardziej zauważalne na czole. Za ich główna przyczynę uważa się unoszenie brwi do góry w czasie gdy się dziwimy, jesteśmy zakłopotani przy  mrużeniu oczu u krótkowidzów. Nad tymi nawykami jest ciężko zapanować, zauważalne są w tedy kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze zauważalne objawy. U niektórych są zauważalne już około 20 roku życia a u niektórych w późniejszych latach. Skuteczność kremów przeciwzmarszczkowych zależy częściowo od składnika aktywnego lub składników.

Oto kilka składników, które mogą prowadzić do pewnej poprawy wyglądu zmarszczek:

1. Retinol. Retinol jest inną nazwą witaminy A. Retinol jest kluczowym czynnikiem młodzieńczego wyglądu skóry, odwraca skutki starzenia się. Retinol działa również jako przeciwutleniacz, przerywając proces rodnikowej szkody, który powoduje zmarszczki i drobne linie. Jest stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych.

2. Witamina C. Innym silnym przeciwutleniaczem jest witamina C, może pomóc chronić skórę przed uszkodzeniem słonecznym. Kremy przeciwzmarszczkowe zawierające witaminę C, należy przechowywać w sposób zabezpieczający je przed powietrzem i światłem słonecznym.

3. Hydroksykwasy. Alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy) oraz kwasy hydroksylowe substancje, które usuwają górna warstwę starego, martwego naskórka i stymulują wzrost gładkiej skóry. Posiadają szerokie działania tj. regulują odnowę komórkową, spłycają drobne zmarszczki, zwiększają skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych, poprawiają produkcję kolagenu i elastyny oraz pomagają w usuwaniu przebarwień i blizn potrądzikowych.

4. Koenzym Q10. Składnik ten może pomóc zredukować drobne zmarszczki mimiczne na czole – krem chroni skórę przed uszkodzeniem słonecznym. Peptydy ten składnik jest stosowany w produktach do gojenia ran, zmarszczek i rozstępów.

5. Ekstrakt z pestek winogron. Oprócz jego właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, ekstrakt z nasion winogron sprzyja spowolnieniu procesu starzenia się organizmu.

Te głębokie zmarszczki mogą nadać twojej twarzy brzydki wygląd.  Linie na czole są normalną konsekwencją starzenia się i mogą zwiększyć się przez częste stosowanie niektórych wyrazów twarzy, takich jak marszcząc brwi i mrużąc oczy. Możemy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, ale na początek powinniśmy zaopatrzyć się w kremy, które maja odpowiednie składniki neutralizujące powstawanie zmarszczek. Sprawdźcie również przepisy na naturalne maseczki.