Batalia ze zmarszczkami potrafi być wyjątkowo ciężka. Najlepiej działać wielopłaszczyznowo. Możliwości obecnie mamy bardzo dużo. Wybierać można spośród szerokiej oferty kosmetyków, od tych łagodniejszych po te do zadań specjalnych. Walczyć ze zmarszczkami możemy także domowymi sposobami – poprzez domowej roboty kosmetyki oraz stosowanie kilku, prostych trików. Wreszcie, mamy do dyspozycji przeróżne zabiegi z zakresu chirurgii, kosmetologii i dermatologii. Te ostatnie najszybciej i w największym stopniu rozprawią się z głębokimi bruzdami.

Jak walczyć ze zmarszczkami?

Jednym z zabiegów, dostępnych w profesjonalnych gabinetach, jest peeling kawitacyjny. Skóra poddawana jest działaniu ultradźwięków poprzez przesuwanie po niej specjalnym, wyglądającym jak grzebień, urządzeniem. Ultradźwięki docierają w głąb skóry, oczyszczają ją z obumarłych komórek oraz innych zanieczyszczeń. Cera jest miękka, promienna i gładka. Peeling kawitacyjny stanowi doskonałe przygotowanie pod inne zabiegi, których zadaniem jest walka ze zmarszczkami.

Interesującym zabiegiem jest prasowanie zmarszczek przy pomocy tzw. żelazka. To rodzaj specjalnej pompy, poddającej skórę masażowi próżniowemu oraz mikro elektrostymulacji. Zabieg ma wiele zalet: pobudza mikro cyrkulację krwi, regenerację, poprawia się ukrwienie i nawilżenie skóry. Taki zabieg umożliwia bezinwazyjne poprawienie owalu twarzy, spłyca zmarszczki (kurze łapki, bruzdy nosowo – wargowe, lwią zmarszczkę). Poprawia się koloryt cery. Staje się ona jędrna, dotleniona, gładka, odżywiona i rozświetlona.

Wspomnieć warto także o wciąż popularnej mezoterapii. Ta klasyczna, opiera się na wstrzykiwaniu malutkimi igiełkami kosmetyków w skórę. Mniej inwazyjną i bezbolesną odmianą jest mezoterapia bezigłowa. Substancje aktywne (najczęściej witaminy oraz kwas hialuronowy) wprowadzane są nie mechanicznie, a poprzez działanie pola elektrycznego oraz fal ultradźwiękowych. Mezoterapia świetnie redukuje wszelakie zmarszczki i poprawia napięcie skóry.

Walka ze zmarszczkami – domowe sposoby

Walkę ze zmarszczkami powinno się zaczynać od domowych metod, których bazę stanowi codzienna pielęgnacja. Nawet po wykonaniu nowoczesnego zabiegu, zmarszczki pojawią się znowu, jeżeli skóra nie będzie zadbana. Najlepiej pielęgnować cerę dostarczając jej tego, czego potrzebuje. Mowa tu zarówno o zrównoważonej diecie, jak i stosowaniu odpowiednich kosmetyków. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w antyoksydanty oraz witaminy – najlepiej C i E. Na cerę świetnie będą też działać kwasy tłuszczowe omega-6, znajdujące się np. w rybach. Bardzo ważnym elementem jest także picie około 1,5 – 2 litrów wody.

Podobne składniki powinniśmy dostarczać skórze od zewnątrz. Kosmetyki mogą zawierać wspomniane składniki, czyli witaminy C i E, czy też kwasy tłuszczowe. Skuteczne preparaty muszą posiadać w składzie substancje głęboko nawilżające. Jeżeli zmarszczki są już widoczne, szukać należy kremów o właściwościach napinających. Mile widziane są takie składniki jak kolagen, naturalne olejki czy koenzym Q10.

Walcząc ze zmarszczkami możemy korzystać z wielu dobrodziejstw współczesnego świata. Innowacyjne metody, dające szybkie i wyraźne efekty, to wybawienie dla wielu osób, które borykają się z tracącą jędrność skórą. Pamiętać jednak należy, że to codzienna, domowa pielęgnacja powinna stanowić podstawowy oręż w tej walce.