Zmarszczki w okolicy ust pojawiają się około 25 roku życia. Powstają w wyniku nadmiernej mimiki twarzy albo w naturalnym procesie starzenia się skóry. To jedne z pierwszych niedoskonałości, jakie staramy się skutecznie zniwelować. Ponieważ są widoczne na twarzy, nasz wygląd staje się nieatrakcyjny.

Jak powstają i jak rozpoznać bruzdy nosowo wargowe?

Zmarszczki nosowo wargowe to pionowe wgłębienia skóry, które biegną od kącików ust aż do linii nosa. Medycy uznają, że tworzą się przede wszystkim poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni twarzy, głównie podczas uśmiechu.

Wraz z wiekiem i spadkiem produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, tkanki łączne skóry i mięśnie zostają osłabione, włókna kolagenowe i elastynowe ulegają degradacji. Rozchodzą się i nie podtrzymują już skóry w pełnym napięciu.

Zmarszczki nosowo wargowe łatwo rozpoznać wykonując proste ćwiczenie. Wystarczy przyłożyć  palce do policzków, a następnie podciągnąć skórę lekko do góry. Jeśli zauważyć, że skóra koło nosa znacznie się wygładza, to oznacza to, że bruzdy są już u Ciebie widoczne. Podobno te głębokie sprawiają, że wyglądamy aż 10 lat starzej.

Chociaż proces starzenia się organizmu jest naturalny i nie można go powstrzymać, to istnieją skuteczne sposoby na to, by niwelować nieestetyczne zmiany i opóźniać powstawanie kolejnych. Ze zmarszczkami da się walczyć, nie tylko poddając się inwazyjnym operacjom plastycznym. Medycyna estetyczna oferuje dzisiaj szereg zabiegów, dzięki którym mamy szansę cieszyć się młodym wyglądem przez wiele lat. W przypadku bruzd nosowo wargowych to między innymi iniekcje kwasu hialuronowego lub seria zabiegów laserowych.

Wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym

Ostrzykiwanie załamań skóry kwasem hialuronowym to obecnie jedna z najbardziej skutecznych, a jednocześnie bezpiecznych metod usuwania zmarszczek. Wypełniacz tego rodzaju idealnie nadaje się w celu niwelowania bruzd płytkich, jak i tych bardzo głębokich. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w warstwach skóry i odpowiada za jej optymalne nawilżenie –  wiąże cząsteczki wody, przez co skóra jest dłużej gładka i jędrna. Iniekcje tej biologicznej substancji nie wywołują alergii ani podrażnień. Substancja jest całkowicie wchłaniana, dzięki czemu pobudza tkanki do naturalnej odbudowy.

Usuwanie zmarszczek nosowo wargowych trwa dosłownie kilka minut

W miejsce zmiany wstrzykuje się kwas. Efekty zabiegu są widoczne niemalże natychmiast, ale na te ostateczne trzeba poczekać kilka tygodni, bo  tyle przebiega regeneracja.

Zabieg nie jest trwały, po średnio roku należy powtórzyć go ponownie. Usuwanie zmarszczek nosowo wargowych tym sposobem kosztuje średnio 800 złotych.

Laseroterapia

Zmarszczek można się pozbyć laserem frakcyjnym, którego działanie jest w pełni łagodne dla skóry. Aby całkowicie usunąć bruzdy, konieczne staje się wykonanie całej serii zabiegów, najczęściej dermatolog zalega 3-5 zabiegów. Laseroterapia daje najlepsze rezultaty przy niwelowaniu zmarszczek płytkich, które dopiero stały się zauważalne.

Wiązki laserowego światła wnikają w głąb skóry, pobudzając ją do odbudowy. Co ważne, żadne tkanki nie zostają uszkodzone. Zabieg nie powoduje powikłań – laseroterapia może jedynie sprawiać niewielki ból lub pieczenia a przez kilka godzin po zabiegu skóra może pozostawać zaczerwieniona. Jeden laserowy zabieg to wydatek rzędu 400 złotych.