Lwia zmarszczka jest to pojedyncza pionowa bruzda lub kilka bruzd na powierzchni czoła pomiędzy brwiami.Są to typowe zmarszczki mimiczne powstające w wyniku  silnej pracy mięśnia marszczącego brwi. Z upływem czasu lwia zmarszczka pojawia się nie tylko w czasie pracy mięśnia , ale także w jego spoczynku- ulega pogłębieniu wraz z wiekiem, procesem starzenia się. Zmarszczka ta nadaje twarzy surowy, groźny wygląd i dlatego została nazwana lwią.

Botoks, czy też jad kiełbasiany to jedna z najsilniejszych , znanych trucizn bakteryjnych, wytwarzanych przez gram – dodatnie, beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Toksyna ta blokuje przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniami, bowiem hamuje wytwarzanie i wydzielanie acetylocholiny- związku niezbędnego do przekazania pobudzenia, czyli tzw. mediatora chemicznego. bez pobudzenia mięsień się nie kurczy czyli ulega porażeniu. Ze względu na różnice antygenowe wyróżniono aż osiem rodzajów toksyny botulinowej, oznaczanych literami od A do G. Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu niektórych schorzeń układu mięśniowego czy nerwowego. W kosmetyce estetycznej stosuje się bardzo małe dawki tej toksyny w likwidowaniu zmarszczek mimicznych, między innymi lwiej zmarszczki. Można ją stosować u ludzi młodych u których zmarszczka ta już występuje i jest przyczyną kompleksów, bądź u ludzi starszych aby uzyskać efekt odmłodzenia. Niezależnie od rodzaju zmarszczek proces wypełniania i wytyczne są takie same. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Botoks – skuteczny sposób na lwie zmarszczki

Botoks bardzo dobrze się sprawdza przy redukcji lwiej zmarszczki. Zabieg ten jest bezinwazyjny i nie wymaga przeprowadzenia żadnych dodatkowych badań. Jest również prosty w wykonaniu. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do których należą:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • uczulenie na składniki preparatu, zwłaszcza albuminę ludzką;
 • stosowanie niektórych leków, zwłaszcza tych który
 • powodują relaksację mięśni
 •  miejscowe infekcje skóry;
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Osoby, które przyjmują witaminę E, suplementy witaminowe, piją zioła np. dziurawiec, oraz przyjmują leki przeciwzapalne powinny przygotować się do zabiegu poprzez zaprzestanie ich stosowania przynajmniej na okres dziesięciu dni przed planowanym zabiegiem. Nie mogą one również spożywać alkoholu bezpośrednio przed, a także, po zabiegu.

W czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie oczyszczoną toksynę rodzaju A, podawaną w niewielkim stężeniu. Sam zabieg jest prosty i bezbolesny, trwa kilka minut. Dla podniesienia komfortu zabiegu czasami stosuje się godzinę wcześniej specjalny krem który łagodzi przykre doznania związane z wstrzykiwaniem. Zabieg polega na wstrzyknięciu, przy użyciu jednorazowej strzykawki posiadającej bardzo cienką igłę,niewielkiej ilości toksyny botulinowej w okolice bruzd lwiej zmarszczki. Efekt wygładzenia tej zmarszczki pojawia się stosunkowo szybko, zaledwie po 5- 10 dniach od zabiegu i utrzymuje się przez długi okres czasu, średnio około pół roku. Redukcja lwiej zmarszczki przy użyciu botoksu nie jest więc trwała i zabieg trzeba powtarzać co 6-8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące.

Ubocznymi objawami zabiegu mogą być:

 • niewielkie krwiaki , które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia;
 •  niewielki obrzęk z delikatnym mrowieniem w miejscu iniekcji;
 •  niewielki ból głowy;
 •  zbyt duże uniesienie lub zbytnie obniżenie brwi;

Objawy te mijają zwykle po kilku dniach.

Bardzo ważne jest , aby po zabiegu w okolicach lwiej zmarszczki nie stosować fal radiowych, laseroterapii oraz głębokiej podczerwieni przez okres przynajmniej dwóch tygodni. Bezpośrednio po samym zabiegu nie wolno wykonywać masaży w miejscu wstrzyknięcia botoksu. Nie wolno też pochylać głowy do dołu przez okres 4 godzin. Wskazane jest natomiast ćwiczenie mięśni mimicznych przynajmniej przez okres od 0,5 do 1 godz. Przestrzegając wszystkich zaleceń można bezpośrednio po zabiegu redukcji lwiej zmarszczki powrócić do normalnej aktywności.